Conjugarea verbelor la timpul viitor in limba germana

verbul, das verb, verbul in germana, verbul1. Timpul viitor (die Zukunft)

a. Viitor I – viitorul prezent (Futur I)
- Futur I este cel mai des timp utilizat pentru a exprima o actiune care va fi intreprinsa in viitor.

o   în general în limba germană pentru a exprima o acțiune pe care o vom intreprinde în viitor utilizăm forma verbului la prezent și un adverb de timp

Exemplu: Morgen gehe ich einkaufen. (Mâine ma duc la cumpărături)

o   totuși se face uz de ”futur I” atunci când ne referim la o acțiune care se va petrece în viitor: informații despre starea vremii, planificări, promisiuni sau pur și simplu un eveniment care va avea loc în viitor

o   se formează cu ajutorul verbului auxiliar ”werden” (a deveni) la care se adaugă infinitivul verbului de conjugat

- pentru a putea conjuga un verb la ”Futur I” (viitor I) este nevoie de cunoașterea conjugării verbului ”werden”:

 

werden = a deveni/ a fi (în viitor)

persoana I singular (eu)

ich werde = eu voi fi

persoana a II-a singular (tu)

du wirst = tu vei fi

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es wird = el, ea va fi

persoana I plural (noi)

wir werden = noi vom fi

persoana a II-a plural (voi)

ihr werdet = voi veți fi

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie werden = ei, ele vor fi / dumneavoastra veți fi

 

Să conjugăm un verb la timpul futur I:

spielen = a juca

”werden” + infinitivul verbului

verbul ”werden” se conjugă pentru fiecare persoană în parte singular și plural, iar verbul de conjugat îți păstrează forma de infinitiv

”werden” + spielen

spielen = a juca (în viitor)

persoana I singular (eu)

ich werde spielen = eu voi juca

persoana a II-a singular (tu)

du wirst spielen = tu vei juca

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es wird spielen = el, ea va juca

persoana I plural (noi)

wir werden spielen = noi vom juca

persoana a II-a plural (voi)

ihr werdet spielen = voi veți juca

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie werden spielen = ei, ele vor juca / dumneavoastra veți juca

În mod similar se conjugă orice verb la timpul viitor I (atăt verbe regulate cât și verbe neregulate)

b. Viitor II – viitorul anterior (Futur II)

o   se utilizează mai rar

o   se utilizează totuși atunci când relatăm despre un eveniment care se va petrece și se va termina în viitor

o   se formează cu ajutorul verbului auxiliar ”werden” urmat de participiul trecut al verbului de conjugat si una dintre verbele auxiliare ”haben” sau ”sein”

Să conjugăm un verb la timpul futur II cu verbul auxiliar ”haben”:

”werden” + participiul trecut + ”haben”

participiul trecut se formeaza cu ajutorul prefixului "ge" si sufixul "-t" adaugate la radacina verbului

bauen = construi

”werden” + ”ge-” + bauen + ”-t” + ”haben”

bauen = a construi 

persoana I singular (eu)

ich werde gebaut haben = eu voi fi construit

persoana a II-a singular (tu)

du wirst gebaut haben = tu vei fi construit

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es wird gebaut haben = el, ea va fi construit

persoana I plural (noi)

wir werden gebaut haben = noi vom fi construit

persoana a II-a plural (voi)

ihr werdet gebaut haben = voi veți fi construit

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie werden gebaut haben = ei, ele vor fi construit / dumneavoastra veți fi construit

 

Să conjugăm un verb la timpul futur II cu verbul auxiliar ”sein”:

”werden” + participiul trecut + ”sein”

baden = a se îmbăia / a face baie

”werden” + ”ge-” + baden + ”-t” + ”sein”

baden = a se îmbăia / a face baie 

persoana I singular (eu)

ich werde gebadet sein = eu voi fi îmbăiat

persoana a II-a singular (tu)

du wirst gebadet sein = tu vei fi îmbăiat

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es wird gebadet sein = el, ea va fi îmbăiat

persoana I plural (noi)

wir werden gebadet sein = noi vom fi îmbăiat

persoana a II-a plural (voi)

ihr werdet gebadet sein = voi veți fi îmbăiat

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie werden gebadet sein = ei, ele vor fi  îmbăiat / dumneavoastra veți fi îmbăiat

 

Observație! În cazul verbelor neregulate are loc o schimbare de vocală în rădăcina verbului de conjugat iar participiul trecut se construiește cu prefixul ”ge-” și sufixul ”-en”.

Exemplu:

gehen = a merge

”werden” + ”ge-” + gang + ”-en” + ”sein”

are loc o schimbare de vocală: e → a

gehen = a merge 

persoana I singular (eu)

ich werde gegangen sein = eu voi fi mers

persoana a II-a singular (tu)

du wirst gegangen sein = tu vei fi mers

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es wird gegangen sein = el, ea va fi mers

persoana I plural (noi)

wir werden gegangen sein = noi vom fi mers

persoana a II-a plural (voi)

ihr werdet gegangen sein = voi veți fi mers

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie werden gegangen sein = ei, ele vor fi  mers / dumneavoastra veți fi mers

În acest exemplu ”werden” gegangen sein se traduce și prin ”a fi plecat”

ich werde gegangen sein = eu voi fi plecat

etc.