Conjugarea verbelor la timpul trecut in limba germana

verbul, das verb, verbul in germana, verbul

1. Timpul trecut (Vergangenheit)

a. Imperfectul (Präteritum)

Conjugarea verbelor regulate la timpul imperfect

- se utilizeaza mai rar,  se regaseste mai des in cadrul scrierilor (carti, ziare, reviste etc.)

- se formează prin adăugarea la rădăcina infinitivului următoarele terminații:

 

Numărul singular

Numărul plural

Persoana I

- te

- ten

Persoana a II-a

- test

- tet

Persoana a III-a

- te

- ten

 

   Să conjugăm verbul ”a cânta” = ”singen”

   singen + o terminație din tabelul de sus

 

Numărul singular

Numărul plural

Persoana I

ich singte

wir singten

Persoana a II-a

du singtest

ihr singtet

Persoana a III-a

er, sie, es singte

sie, Sie singten

 

- ca și în cazul verbelor conjugate la timpul prezent și la timpul trecut dacă rădăcina verbului nu permite pronunțarea terminațiilor, se introduce un –e între rădăcină și terminații.

Exemple de astfel de verbe: antworten = a raspunde; arbeiten = a muncii; atmen = a respira; begegnen = a intalni; beobachten = a obeserva; bilden = a formula; bitten = a pofti; finden = a gasi; heiraten = a se casatori; mieten = a inchiria; öffnen = a deschide; rechnen = a calcula; reden = a vorbi; retten = a salva; trocknen = a se usca; warten = a astepta; zeichnen = a desena etc.

După cum observați rădăcina verbelor se termină cu una dintre consoanele “t”, “d”, ”m” sau “n”.

În acest caz  conjugarea la timpul trecut se realizează astfel:

 Să conjugăm verbul ”a vorbi” = ”reden”

reden + e + o terminație din tabelul de mai sus

  

Numărul singular

Numărul plural

Persoana I

ich redete

wir redeten

Persoana a II-a

du redetest

ihr redetet

Persoana a III-a

er, sie, es redete

sie, Sie redeten

 

Conjugarea verbelor neregulate la timpul imperfect

 Unele verbe, precum „haben”, „sein” si „werden” sunt foarte des folosite la forma de imperfect. De asemenea „wissen”, „denken”, „lassen”, „gehen”, „fahren” si „bringen” pot avea si rolul de verbe auxiliare, iar utilizarea lor la forma de imperfect este foarte des intalnită. De aceea cunoașterea conjugarii lor este esențiala.

- în timpul conjugarii, verbele neregulate își schimbă vocala

forma de infinitiv

Imperfectul

(Präteritum)

ich

du

er, sie, es

wir 

ihr

sie, Sie

sein = a fi

waren

war

warst

war

waren

wart

waren

haben = a avea

hatten

hatte

hattest

hatte

hatten

hattet

hatten

werden = a deveni

wurden

wurde

wurdest

wurde

wurden

wurdet

wurden

wissen = a sti

wussten

wusste

wusstest

wusste

wussten

wusstet

wussten

denken = a gândi

dachten

dachte

dachtest

dachte

dachten

dachtet

dachten

gehen = a merge

gingen

ging

gingst

ging

gingen

gingt

gingen

fahren = a conduce

fuhren

fuhr

fuhrst

fuhr

fuhren

fuhrt

fuhren

bringen = a duce

brachten

brachte

brachtest

brachte

brachten

brachtet

brachten

lassen = a lăsa

ließen

ließ

ließt

ließ

ließen

ließt

ließen

 - timpul imperfect din limba germană se traduce în limba romană cu imperfectul, perfectul compus și perfectul simplu

- timpul imperfect este timpul povestirii (îl întâlnim des in cadrul textelor scrise: in ziare, in povestiri, relatări ale unor evenimente etc.)

Exemple:

Thomas wohnte in Berlin.
- Thomas locuia în Berlin. (timpurile perfectul simplu si imperfectul)
- Thomas a locuit în Berlin. (timpul perfectul compus)
(Ambele variante de traducere sunt corecte!)

 

b. Perfectul compus (Vollendete Gegenwart)

o   Perfectul compus se formeaza din prezentul verbelor auxiliare „haben“ (a avea) sau „sein“ (a fi) si participiul trecut al verbului de conjugat.

o   Intr-o propozitie verbul auxiliar (haben sau sein) sta mereu inaintea verbului de conjugat

o   Timpul ”perfectul compus” este cel mai des timp folosit pentru a exprima o acțiune care s-a petrecut în trecutul apropiat

 

Participiul trecut al verbului de conjugat se obtine dupa urmatoarea regula:

- Verbe regulate:

Se adauga la radacina verbului prefixul „ge-” si sufixul „-(e)t”

„ge-” + „radacina verbului” + „-(e)t”

Exemple:
fragen = a intreba, „ge-” + frag + „-t” rezulta gefragt
arbeiten = a lucra, „ge-” + arbeit + „-et” rezulta gearbeitet

 

-   Verbe neregulate:

Se adauga la radacina verbului prefixul „ge-” si terminatia „-en”

„ge-”+ „radacina verbului” + „-en”

In radacina verbului are loc o schimbare de vocala.

Exemple:
fliegen = a zbura, in acest exemplu ie
o, „ge-” + flog + „-en” rezulta geflogen

schließen = a inchide, ie → o, „ge-” + schloß + „-en” rezulta geschloßen

singen = a canta, i u, „ge-” + sung + „-en” rezulta gesungen

 

-    verbele care se termina in „–ieren” primesc doar sufixul „-t”

Regula: radacina verbului + „-t”

Exemple:
trainieren = a se antrena, trainier + „-t” rezulta trainiert
regieren = a domni, regier + „-t” rezulta regiert

 
Pentru a putea construi timpul ”perfectul compus” este nevoie de cunoașterea conjugarii la timpul prezent al verbelor „sein” (a fi) si „haben” (a avea)

sein

haben

ich bin = eu sunt

du bist = tu esti

er, sie, es ist = el, ea este

wir sind = noi suntem

ihr seid = voi sunteti

sie, Sie sind = ei, ele sunt

ich habe = eu am

du hast = tu ai

er, sie, es hat = el, ea are

wir haben = noi avem

ihr habt = voi aveti

sie, Sie haben = ei, ele au

 

Observatie! Unele verbe se conjuga cu „sein”, altele cu „haben”, acest lucru se invata pe parcurs sau din liste special concepute. Unele verbe pot fi conjugate atat cu „sein” cat si cu “haben”.

 

Conjugarea verbelor regulate cu „haben”

Regula: „haben” + „ge-” + radacina verbului + „-(e)t”

hören = a auzi

„haben“ + „ge-“ + hören + „-t“ rezulta „haben“ gehört

 

hören = a auzi 

persoana I singular (eu)

ich habe gehört = eu am auzit

persoana a II-a singular (tu)

du hast gehört = tu ai auzit

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es haben gehört = el, ea a auzit

persoana I plural (noi)

wir haben gehört = noi am auzit

persoana a II-a plural (voi)

ihr habt gehört = voi ati auzit

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie haben gehört = ei, ele au auzit / dumneavoastra ati auzit

Dupa cum ati observat conjugarea verbelor regulate cu haben se realizeaza prin gasirea participiului trecut al verbului de conjugat si conjugarea la timpul prezent al verbului “haben” care isi schimba forma in functie de persoana si numar.

 

Conjugarea verbelor neregulate cu „haben”

Regula: „haben” + „ge-” + radacina verbului + „-en”

Observatie! Radacina verbului de cele mai multe ori suferă o modificare de vocală.

 

schreiben = a scrie

in acest exemplu are loc o schimbare de vocala ei ie

„haben” + „ge-” schrieb + „-en” rezulta „haben” geschrieben

 

schreiben = a scrie 

persoana I singular (eu)

ich habe geschrieben = eu am scris

persoana a II-a singular (tu)

du hast geschrieben = tu ai scris

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es haben geschrieben = el, ea a scris

persoana I plural (noi)

wir haben geschrieben = noi am scris

persoana a II-a plural (voi)

ihr habt geschrieben = voi ati scris

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie haben geschrieben = ei, ele au scris / dumneavoastra ati scris

 

 

Conjugarea verbelor regulate cu „sein”

Regula: „sein” + „ge-” + radacina verbului + „-(e)t”

 

baden = a cădea

„sein” + „ge-” + bad + „-et” rezulta „sein” gebadet

 

baden = a se spăla/ a se îmbăia/ a se scălda 

persoana I singular (eu)

ich bin gebadet = eu m-am scăldat

persoana a II-a singular (tu)

du bist gebadet = tu te-ai scăldat

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es ist gebadet = el, ea s-a scăldat

persoana I plural (noi)

wir sind gebadet = noi ne-am scăldat

persoana a II-a plural (voi)

ihr seid gebadet = voi v-ati scăldat

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie sind gebadet = ei, ele s-au scăldat / dumneavoastra v-ati scăldat

 

 

Conjugarea verbelor neregulate cu „sein”

 Regula: „sein” + „ge-” + radacina verbului + „-(e)t”

-   de multe ori are loc o schimbare de vocală

 

fliegen = a zbura

In acest exemplu are loc o schimbare de vocala in radacina verbului: ie o

„sein” + „ge-” + flog + „-(e)t” rezulta „sein” geflogen

 

fliegen = a zbura 

persoana I singular (eu)

ich bin geflogen = eu am zburat

persoana a II-a singular (tu)

du bist geflogen = tu ai zburat

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es ist geflogen = el, ea a zburat

persoana I plural (noi)

wir sind geflogen = noi am zburat

persoana a II-a plural (voi)

ihr seid geflogen = voi ati zburat

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie sind geflogen  = ei, ele au zburat / dumneavoastra ati zburat

 

 

Exista verbe care pot fi conjugate si cu „sein” si cu „haben”

 fahren = a conduce / a calatori (cu un mijloc de transport: masina, tren, autobuz)

„sein” + „ge-” + fahr + „-en” rezulta „sein” gefahren

 

fahren = a conduce / a calatori (cu un mijloc de transport: masina, tren, autobuz) 

persoana I singular (eu)

ich bin gefahren = eu am condus

persoana a II-a singular (tu)

du bist gefahren = tu ai condus

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es ist gefahren = el, ea a condus

persoana I plural (noi)

wir sind gefahren = noi am condus

persoana a II-a plural (voi)

ihr seid gefahren = voi ati condus

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie sind gefahren = ei, ele au condus / dumneavoastra ati condus

 

Acelasi verb cu „haben“

„haben” + „ge-” + fahr + „-en” rezulta „haben” gefahren

 

fahren = a conduce / a calatori (cu un mijloc de transport: masina, tren, autobuz) 

persoana I singular (eu)

ich habe gefahren = eu am condus

persoana a II-a singular (tu)

du hast gefahren = tu ai condus

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es hat gefahren = el, ea a condus

persoana I plural (noi)

wir haben gefahren = noi am condus

persoana a II-a plural (voi)

ihr habt gefahren = voi ati condus

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie haben gefahren = ei, ele au condus / dumneavoastra ati condus

 

Observatie! Multe verbe de miscare pot fi conjugate atat cu „sein“ cat si cu „haben“: fahren (a conduce), fliegen (a zbura), bummeln (a hoinări), paddeln (a vâsli), segeln (a naviga) etc.

 

c.   Mai mult ca perfectul (Das Plusquamperfekt)

o   este un timp mai rar folosit, de obicei in opere literare și exprimă o acțiune trecuta și încheiata înaintea unei alte acțiuni trecute

o  se formeaza cu ajutorul verbelor auxiliare ”haben” și ”sein” la timpul imperfect urmate de participiul trecut al verbelor de conjugat

- formarea participiului trecut poate fi găsită in lecția ”perfectul compus”

Pentru a putea forma mai mult ca perfectul este nevoie de cunoașterea conjugarii verbelor ”haben” și ”sein” la timpul imperfect:

sein

haben

ich war = eu am fost

du warst = tu ai fost

er, sie, es war = el, ea a fost

wir waren = noi am fost

ihr wart = voi ați fost

sie, Sie waren = ei, ele au fost

ich hatte = eu am avut

du hattest = tu ai avut

er, sie, es hatte = el, ea a avut

wir hatten = noi am avut

ihr hattet = voi ați avut

sie, Sie hatten = ei, ele au avut

 

Regula este următoarea:

  Să conjugăm un verb regulat cu haben:

  kaufen = a cumpăra

  ”haben” la timpul imperfect + ”ge-” + kaufen + ”-t”

kaufen = a cumpara 

persoana I singular (eu)

ich hatte gekauft = eu cumpărasem

persoana a II-a singular (tu)

du hattest gekauft = tu cumpărasei

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es hatte gekauft = el, ea cumpărase

persoana I plural (noi)

wir hatten gekauft = noi cumpăraserăm

persoana a II-a plural (voi)

ihr hattet gekauft = voi cumpăraserăți

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie hatten gekauft = ei, ele cumpăraseră / dumneavoastra cumpăraserăți

  

  Să conjugăm un verb neregulat cu haben:

  singen = a cânta

  ”haben” la timpul imperfect + ”ge-” + singen + ”-en”

  la verbele neregulate are loc o schimbare de vocală: i → u

singen = a cânta 

persoana I singular (eu)

ich hatte gesungen = eu cântasem

persoana a II-a singular (tu)

du hattest gesungen = tu cântasei

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es hatte gesungen = el, ea cântase

persoana I plural (noi)

wir hatten gesungen = noi cântaserăm

persoana a II-a plural (voi)

ihr hattet gesungen = voi câtaserăți

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie hatten gesungen = ei, ele cântaseră / dumneavoastra cântaserăți

 

  Să conjugăm un verb regulat cu sein:

  reisen = a călătorii

  ”sein” la timpul imperfect + ”ge-” + reisen + ”-t”

reisen = a călătorii 

persoana I singular (eu)

ich war gereist = eu călătorisem

persoana a II-a singular (tu)

du warst gereist = tu călătorisei

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es war gereist = el, ea călătorise

persoana I plural (noi)

wir waren gereist = noi călătoriserăm

persoana a II-a plural (voi)

ihr wart gereist = voi călătoriserăți

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie waren gereist = ei, ele călătoriseră / dumneavoastra călătoriserăți

 

  Să conjugăm un verb neregulat cu sein:

  fahren = a conduce

  ”sein” la timpul imperfect + ”ge” + fahren + ”en”

fahren = a conduce/ a călătorii cu un mijloc de transport

persoana I singular (eu)

ich war gefahren = eu călătorisem

persoana a II-a singular (tu)

du warst gefahren = tu călătorisei

persoana a III-a singular (el, ea)

er, sie, es war gefahren = el, ea călătorise

persoana I plural (noi)

wir waren gefahren = noi călătoriserăm

persoana a II-a plural (voi)

ihr wart gefahren = voi călătoriserăți

persoana a III-a plural (ei, ele)

sie, Sie waren gefahren = ei, ele călătoriseră / dumneavoastra călătoriserăți