Conjugarea verbelor la timpul imperfect in limba germana

verbul, das verb, verbul in germana, verbul


Verbul

Verbul este un cuvant de actiune care isi schimba forma in functie de cine sau ce produce actiunea. Verbele au timpuri diferite in functie de momentul desfasurarii. In lectia urmatoare vom conjuga verbe la timpul trecut mai precis la timpul imperfect. Timpul imperfect in limba germana este mai rar folosit in comunicare verbala, el fiind mai des intalnit in scrieri: carti, reviste, ziare etc. In limba germana exista doua categorii de verbe: verbe regulate si verbe neregulate. Verbele regulate sunt cele mai multe si ele respecta aceleasi reguli, verbele neregulate in schimb au reguli proprii de formare si se invata separat.

Timpul imperfect

In continuare vom conjuga cateva verbe regulate:

Conjugarea verbelor regulate la timpul trecut (imperfect)

Se formeaza prin adaugarea la infinitivul verbului dupa eliminarea „-en“, terminatiile:

· -te” - pentru persoana I singular

· -test” - pentru persoana a II-a singular

·  „-te” - pentru persoana a III-a singular

·  „-ten“ - pentru persoana I plural

·  „-tet“ -pentru persoana a II-a plural

· -ten“ - pentru persoana a III-a plura

sagen = a spune

Singular

Plural

Persoana I

ich sagte = eu am spus

wir sagten = noi am spus

Persoana a II-a

du sagtest = tu ai spus

ihr sagtet = voi ati spus

Persoana a III-a

er, sie, es sagte = el, ea a spus

 

Sie sagten = dumneavoastra ati spus

sie sagten = ei, ele au spus

 

Sie sagten = dumnealor au spus

 

fragen = a intreba

Singular

Plural

Persoana I

ich fragte = eu am intrebat

wir fragten = noi am intrebat

Persoana a II-a

du fragtest = tu ai intrebat

ihr fragtet = voi ati intrebat

Persoana a III-a

er, sie, es fragte = el, ea a intrebat

 

Sie fragten = dumneavoastra ati intrebat

sie fragten = ei, ele au intrebat

 

Sie fragten = dumnealor au intrebat

 

spielen = a se juca

Singular

Plural

Persoana I

ich spielte = eu m-am jucat

wir spielten = noi ne-am jucat

Persoana a II-a

du spieltest = tu te-ai jucat

ihr spieltet = voi v-ati jucat

Persoana a III-a

er, sie, es spielte = el, ea s-a jucat

 

Sie spielten = dumneavoastra v-ati jucat

sie spielten = ei, ele s-au jucat

 

Sie spielten = dumnealor s-au jucat

 

La fel si pentru toate verbele regulate: lernen (a invata), bauen (a construi), springen (a sari), machen (a face), spielen (a se juca), suchen (a cauta), tanzen (a dansa), kochen (a gati), besichtigen (a vizita/a vizualiza) etc.

 

Exista o categorie de verbe din cadrul verbelor regulate care la timpul trecut se conjuga diferit.

Aceste verbe in urma eliminarii terminatiei “-en”, daca se termina cu o consoana dintre urmatoarele: “t”, “d”,” m” sau “n” se introduce vocala “e” intre terminatie si radacina verbului*.

RADACINA VERBULUI se obtie prin eliminarea terminatiei “-en” la forma de infinitiv.

Exemple de astfel de verbe: antworten = a raspunde; arbeiten = a muncii; atmen = a respira; begegnen = a intalni; beobachten = a obeserva; bilden = a formula; bitten = a pofti; finden = a gasi; heiraten = a se casatori; mieten = a inchiria; öffnen = a deschide; rechnen = a calcula; reden = a vorbi; retten = a salva; trocknen = a se usca; warten = a astepta; zeichnen = a desena etc.

 

Vom conjuga verbul  “arbeiten” = a muncii/a lucra

Regula este urmatoarea:

arbeiten + e + o terminate in functie de numar si persoana

 

Singular

Plural

Persoana I

ich arbeitete = eu am lucrat

wir arbeiteten = noi am lucrat

Persoana a II-a

du arbeitetest = tu ai lucrat

ihr arbeitetet= voi ati lucrat

Persoana a III-a

er, sie, es arbetete = el, ea a lucrat

 

Sie arbeiteten = dumneavoastra ati lucrat

sie arbeiteten= ei, ele au lucrat

 

Sie arbeiteten = dumnealor au lucrat

 

In mod similar vom conjuga verbul „warten“ = a astepta

Singular

Plural

Persoana I

ich wartete = eu am asteptat

wir warteten = noi am asteptat

Persoana a II-a

du wartetest = tu ai asteptat

ihr wartetet= voi ati asteptat

Persoana a III-a

er, sie, es wartete = el, ea a asteptat

 

Sie warteten = dumneavoastra ati asteptat

sie warteten= ei, ele au asteptat

 

Sie warteten = dumnealor au asteptat

 

reden = a vorbi

Singular

Plural

Persoana I

ich redete = eu am vorbit

wir redeten = noi am vorbit

Persoana a II-a

du redetest = tu ai vorbit

ihr redetet = voi ati vorbit

Persoana a III-a

er, sie, es redete = el, ea a vorbit

 

Sie redeten = dumneavoastra ati vorbit

sie redeten= ei, ele au vorbit

 

Sie redeten = dumnealor au vorbit

 

 

In continuare vom conjuga cateva verbe neregulate:

Conjugarea verbelor neregulate la timpul trecut (imperfect)

 

La timpul trecut verbele neregulate nu primesc terminatii la persoana I singular si la persoana a III-a singular. De asemenea isi schimba vocala dupa cum veti observa in exemplele de mai jos.

Cateva verbe neregulate: sehen (a vedea), essen (a manca), helfen (a ajuta), geben (a da), sprechen (a vorbi), lesen (a citi), schlafen (a dormi), fahren (a conduce), nehmen (a lua) etc.

 Terminatiile verbelor neregulate la timpul trecut sunt:

· -” - pentru persoana I singular

· -st” - pentru persoana a II-a singular

·  „-” - pentru persoana a III-a singular

·     „-en“ - pentru persoana I plural

·  „-(e)t“ -pentru persoana a II-a plural

· -en“ - pentru persoana a III-a plura

sehen = a vedea

regula: sehen + o terminatie de mai sus

Observație: rădăcina verbului își schimbă vocala! e → a

Singular

Plural

Persoana I

ich sah = eu am vazut

wir sahen = noi am vazut

Persoana a II-a

du sahst = tu ai vazut

ihr saht = voi ati vazut

Persoana a III-a

er, sie, es sah= el, ea a vazut

 

Sie sahen = dumneavoastra ati vazut

sie sahen= ei, ele au vazut

 

Sie sahen = dumnealor au vazut

 

geben = a da

e → a

Singular

Plural

Persoana I

ich gab = eu am dat

wir gaben = noi am dat

Persoana a II-a

du gabst = tu ai dat

ihr gabt = voi ati dat

Persoana a III-a

er, sie, es gab = el, ea a dat

 

Sie gaben = dumneavoastra ati dat

sie gaben= ei, ele au dat

 

Sie gaben = dumnealor au dat

 

sprechen = a vorbi

e → a

Singular

Plural

Persoana I

ich sprach = eu am vorbit

wir sprachen = noi am vorbit

Persoana a II-a

du sprachst = tu ai vorbit

ihr spracht = voi ati vorbit

Persoana a III-a

er, sie, es sprach = el, ea a vorbit

 

Sie sprachen = dumneavoastra ati vorbit

sie sprachen= ei, ele au vorbit

 

Sie sprachen = dumnealor au vorbit

 

Incercati sa conjugati si alte verbe neregulate in mod asemanator!